Postcard from Italy 2

2010 juli 30
by Greta

Hej igen sota vanner. Det ar fredag och mulet ute for forsta gangen, jag vantar pa att klockan ska bli kvart over ett sa att vi kan ga ner och ta bussen till festivalomradet. Idag ska vi se den svenska filmen Sebbe. Jag har inte sett den forut, men jag hoppas den ar bra. Det har faktiskt varenda film vi sett har varit, det ar helt galet, jag vet inte hur jag ska rosta.
Haromdagen traffade vi Sam Worthington. Han var sa gullig att jag holl pa att borja grata, tillsammans med resten av tjejerna (och sakert nagra av killarna) i publiken. Idag ska vi traffa Samuel L Jackson. Kanske inte lika gullig, men anda galet cool.
Overhuvudtaget finns det sa oerhort mycket stiliga unga man har att jag knappt vet vad jag ska ta mig till. Det ar nastan varre an i Paris. Nej, vet ni vad, det ar faktiskt varre. Jag har ont i nacken av allt huvudvridande stup i kvarten. Ja, visst ar det synd om mig?
Jag har nastan svart att komma ihag hur man formulerar sig pa svenska, trots att jag ar har med fyra svenskar. Tillochmed med varandra pratar vi nagot konstigt halvsprak, blandar alla mojliga och omojliga ord. Men vi forstar varandra ganska bra anda, tycker jag.
Nu tror jag att jag ska satta mig och lasa To Kill A Mockingbird (sa himla bra!) en liten stund. Ah, jag langtar tills ikvall. Jag ska traffa en alldeles speciellt stilig ung man i parken. Puss!

3 Responses leave one →
  1. juli 30, 2010

    GRETA, JAG DÖR! DÖR!

  2. hedda permalink
    augusti 2, 2010

    jag kanb tänka mig att det är som den där fösta soliga vårdagen i stockholm, folk har tagit av sig jackorna och man hinner inte kolla på allting snyggt för det blir för mycket.

    Läste den boken för några veckor sen, brabrabra!

  3. Anonym permalink
    augusti 2, 2010

    OCH jag är avundsjuk för du får träffa samuel l jackson.

Leave a Reply

Note: You can use basic XHTML in your comments. Your email address will never be published.

Subscribe to this comment feed via RSS